środa, 29 marca 2017

Biegiem, szlakiem bunkrów... Pszczyna - Polska pozycja obronna z 1939 roku

Schron 5 - pododcinek Czarków - pozycja zasadnicza (główna) Pszczyna


Biegiem, szlakiem bunkrów - Pozycji Pszczyna z września 1939 roku, marsz... ;) Schron 5, pododcinka Czarków, położony jest w lesie na wysokości 257 m n.p.m. w bliskim sąsiedztwie toru kolejowego trasy Pszczyna - Rybnik oraz nieopodal schronu 4. Schron z częściowo zachowamy nasypem, do ognia bocznego jednostronnego, posiada lewą strzelnicę ckm, oraz zachowaną drewnianą ościeżnicę. Budowla, oparta na powstałej w 1939 roku instrukcji saperskiej, jest typową, żelbetową konstrukcja z przelotnią (krótkie, kryte przejście przy wejściu do schronu, stosowane celem obrony przed ostrzałem lub odłamkami pocisków). Do schronu można dotrzeć od strony Piasku, idąc wzdłuż grobli stawu, przechodząc przez kładkę na rzece Dokawie. Kierując się wzdłuż leśnej ścieżki, do toru kolejowego trasy Pszczyna - Rybnik i dalej ścieżką po drugiej stronie toru, po prawej stronie, natrafimy na schron. Od strony Pszczyny, tj. oś. Stara Wieś, do schronu dotrzemy z ul. Doświadczalnej, idąc w kierunku przejazdu, toru kolejowego, po drodze w lesie, po lewej stronie, natrafimy na schron.

Piotr Czesław Tomczyk/WRsC

POZYCJA PSZCZYNA - OGÓLNA CHARAKTERYSTYKA PSZCZYŃSKICH SCHRONÓW

źr. armiakrakow.fortyfikacje.pl

Do dzisiaj pod Pszczyną, zachowało się 14 ukończonych schronów bojowych. Wiadomo także o dwóch fundamentach - jeden znajduje się pod ziemią, natomiast drugi jest obecnie widoczny. Istnieją rozbieżności co do tego, czy w obiekcie nr 15, wykonano tylko fundament, czy także ściany schronu. Jedna z wersji mówi o wysadzeniu go przez Niemców, druga o rozebraniu drewnianego szalunku przez okolicznych mieszkańców, czego skutkiem byłoby rozpłynięcie się ścian. Jednak najbardziej prawdopodobna wydaje się teoria o ukończeniu prac przez budowniczych, na etapie wylania fundamentu, o czym świadczą widoczne pozostałości, a także leżąca w tym miejscu bryła betonu bez elementów zbrojeniowych.

Żelbetowe schrony bojowe typu polowego zbudowane zostały zgodnie z wytycznymi zawartymi w Instrukcji Saperskiej. Są to obiekty jednokondygnacyjne i jednoizbowe, z jedną strzelnica dla ckm. Izba bojowa o powierzchni 3,4 m mieściła 3-osobową załogę schronu. Obiekt wyposażony był w ckm wz. 30 Browning oraz skrzynki na amunicję, nie zainstalowano pieca grzewczego. Ckm ustawiany był na drewnianym stole, umocowanym do podłogi. Schrony nie posiadają strzelnic obrony wejścia [jak przewidywała Instrukcja Saperska].

Schron nr 1 został wbudowany w dom mieszkalny [między rokiem 1989 a 1991]. Obiekty 9 i 13, usytuowane są na prywatnych posesjach - dostęp do nich jest utrudniony. Pozostałe schrony znajdują się na otwartym terenie i dotarcie do nich nie sprawia większych problemów.

Na pododcinku Czarków zobaczyć można nieukończoną groblę zalewu na Dokawie [wbudowaną obecnie w wał stawu] oraz dwa odcinki okopów w lasach [po około 30 m]. Na pododcinku Stara Wieś widoczny jest 400 m odcinek okopów z zachowanym stanowiskiem armaty ppanc. oraz czata strzegąca zalewu w parku Dzika Promenada. Na trzecim pododcinku - Sznelowiec - Goczałkowice - zachował się tylko 100 m odcinek okopów w lesie Polniok i 500 m w lesie Remiza. Na odcinku Brzeźce, widoczny jest do dziś zarys okopów w Lesie Pazurowickim, ze śladami po dwustrzelnicowym blokhauzie.

Na pozycji pszczyńskiej obok schronów żelbetowych wykonano także obiekty o konstrukcji drewniano-ziemnej

Bibliografia i źródła... 

  • Małecki Marian: Z dziejów wojny obronnej Polski w 1939 r. Bitwa Graniczna pod Pszczyną. Warszawa-Kraków, Ponidzie Press, Ministerstwa Obrony Narodowej, 2003
  • Ryt Janusz: Bitwa pszczyńska 1939. Pszczyna, Wydawnictwo Infopres, 2007
  • Polskie schrony polowe z 1939 roku w pasie obrony Armii Kraków; http://www.armiakrakow.fortyfikacje.pl/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz