wtorek, 14 czerwca 2016

II Bieg Przełajowy "Hałdami Śląska" Ku Czci Pamięci Powstańców Śląskich 14.05.2016 relacja!

Przełajem Hałdami Śląska... II Bieg Ku Czci Pamięci Powstańców Śląskich, na którym mięliśmy okazje uczestniczyć, biec, to nic innego jak filmowa podróż, którą zapewne większość z Was miała okazje oglądać w młodości na rubinowym ekranie, starsi w kinie, a jeszcze młodsi na płytach dvd bądź w telewizji. Bieg odbył się 14 maja w świętochłowickich Lipinach a miejscem rozgrywki terenowej, biegu, była hałda po dawnej hucie cynku zwana przez "tubylców", tutejszych mieszkańców, Ajską.

fot. wildrunnersclub.pl

Hałda... jak i cały przyległy do niej teren, łącznie ze stawem o tej samej nazwie, potokiem Guidotto, terenem zielonym i przyległym do niego Lasekm Chropaczowskim, to dobrze znane miejsce miłośnikom i zwolennikom motocrossu a od niedawna także biegaczom, amatorom biegów przełajowych z "naturalnymi", powstałymi z biegiem czasu przez ingerencje, eksploatacje człowieka,  przeszkodami.

fot. wildrunnersclub.pl

Wracając do filmowej, biegowej, podróży. Na Ajsce zostały także utrwalone sceny z filmów Kazimierza Kutza "Sól ziemi czarnej" czy sceny z biedaszybów w filmie "Perła w koronie". Widoki Ajski możecie też oglądać, podziwiać w filmie "Grzeszny żywot Franciszka Buły" w reżyserii Janusza Kidawy. Pewne kadry, sceny utrwalone na taśmie filmowej, na pewno nie umkną waszym oczom.

fot. wildrunnersclub.pl

Start i meta biegu, biuro zawodów jak i całe zaplecze usytuowane było przy pomniku Powstańców Śląskich w Lipinach a w zasadzie vis-à-vis po drugiej stronie drogi przy "parkingu". Dla uczestników organizatorzy przewidzieli wiele atrakcji i przygotowali trasę na dwóch dystansach 6 i 12 kilometrów. Jedna sześcio kilometrowa pętle, którą w zależności od wyboru dystansu pokonywało się raz bądź dwa. Na trasie biegu mięliśmy do czynienia z przeszkodami "naturalnie" ukształtowanymi; bagna, sadzawki, strome zbocza hałdy, zbiornik wodny. Jaki i takie pozostawione przez człowieka; mury - ruiny domu, budynku, przepust wodny i nie tylko... ;) śmieci, butelki i wszędzie widoczne opony tez trzeba było pokonywać. Trasa oznakowana... ;) choć był problem ze znalezieniem właściwej drogi. Temat typowo techniczny i złośliwość miłośników motocrossu... ;) miejmy nadzieje, że na przyszły rok organizatorzy postarają się bardziej. Po biegu można a nawet trzeba było zażyć zimnej kąpieli, uraczyć się ciepłym posiłkiem i dobrze schłodzonym złocistym napojem z Tych. :)

fot. wildrunnersclub.pl

Start w imprezie był dla nas dobrą zabawą, choć biegów tego typu w Polsce nie brakuje a z roku na rok ich przybywa. Tak czy inaczej, było nam niezmiernie miło pobiec, wymordować się w sobotnie przed... i popołudnie na "Śląskich Hałdach", Ajsce w świętochłowickich Lipinach. Celem biegu było upamiętnienie powstańców walczących w trzech Powstaniach Śląskich 1919/21, oraz promowanie historii naszego regionu, Górnego Śląska. Organizatorem II Biegu Przełajowego "Hałdami Śląska" Ku Czci Pamięci Powstańców Śląskich było Muzeum Powstań Śląskich, UKS  Ronin oraz OSiR Skałka a całej imprezie patronował  honorowo Prezydent miasta Świętochłowic Dawid Kostempski. Z biegowym pozdrowieniem... :) przede wszystkim aktywnie! stayRUN \m/

Piotr Czesław/Wild Runner's Team

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz