wtorek, 11 kwietnia 2017

Biegiem, szlakiem bunkrów... Czułówek - niemiecki punkt oporu linii b1 z 1944 roku

Naszych biegowych, wiosennych, eskapad ciąg dalszy... ;) Tym razem korzystając z pięknej weekendowej aury i sprzyjających ku temu okoliczności, poszuraliśmy w okolice dawnej niemieckiej linii obronnej - OKH-Stellung b1 i należących do niej fortyfikacji, wybudowanych pod koniec II Wojny Światowej, punktu oporu (niem. Stützpunkt) Czułówek, który stanowi część pochodzącej z 1944 roku linii b1.


Fortyfikacje Stützpunkt Czułówek, które zachowały się po ówczesny dzień, zlokalizowane na niewielkim wzniesieniu przy drodze wojewódzkiej 780, między miejscowościami Czułówek i Kaszów w powiecie krakowskim, otaczają z dwóch stron, niegdyś strategiczną - z wojskowego punktu widzenia, szosę łączącą Górny Śląsk z Krakowem. W skład punktu oporu wchodziło kilkanaście schronów różnego typu, między innymi...


Ringstand 58c potocznie zwany Tobrukiem, którego konstrukcje oparto na włoskim projekcie wykorzystanym podczas walk o Tobruk w Afryce Północnej. Schron był stanowiskiem okrężnym mogącym pełnić funkcję obserwacyjną i bojową. Jeden schron zwany Tobrukiem znajduje się przy schronie dowodzenia a sześć pozostałych (Bauform 201) po trzy w północnej i południowej części punktu oporu.









Kolejną konstrukcją Stützpunktu jest schron bierny piechoty Regelbau 668, który był prostym schronem dla drużyny liczącej 9 żołnierzy i dowodzącego nią podoficera, natomiast od 1944 roku w fortyfikacjach wschodnich, budowany, w nieco pomniejszonej wersji (niem. Kleinstunterstand für 6 Mann). Cztery schrony, punktu oporu Czułówek, są konstrukcjami w wersji standardowej i jeden schron z peryskopem, który najprawdopodobniej miał być schronem dowodzenia. Obiekty tego typu były zazwyczaj zupełnie pokryte ziemią a ponad jej powierzchnię wystawały jedynie kołnierze anten radiostacji.











Następny bunkrem punktu oporu jest schron bierne typu Regelbau 701 będący tak naprawdę garażem na działo przeciwpancerne (niem. Pakunterstellraum), ukryciem dla działa, dział, wraz z zapasem amunicji. W praktyce... po ustaniu ostrzału, huraganowego ognia artylerii przeciwnika, zwiastującego natarcie, załogi wytaczały cenne działa na wcześniej przygotowane pozycje polowe. W punkcie Czułówek są dwie tego typu konstrukcje, po jednej w północnej i południowej części punktu oporu.







Po pierwszym... bardzo szybkim, rekonesansie, udało się nam zlokalizować 9 schronów z 14 istniejących obiektów, do których, oprócz jednego, nie ma dostępu. Schrony punktu Czułówek, pomimo że nie brały udziału w działaniach wojennych i nigdy nie były obsadzone przez załogi, zachowały się w nie najlepszym stanie. Fortyfikacje Stützpunkt Czułówek są zasypane ziemią, zaśmiecone odpadami wszelkiej maści i w dużej części zalane wodą. Przyjemności z eksploracji brak, miejsce odraża, ale niedosyt z powodu niezlokalizowania wszystkich obiektów na pewno przywoła nas do siebie ponownie. ;) Oszczędzimy Wam całego tego syfu, jaki z biegiem lat nazbierał się wokół schronów, na zdjęciach prezentujemy to, co nas zaciekawiło, ujęło i w naszym mniemaniu warto było pokazać. Z biegowym... :) przede wszystkim aktywnie! stayRUN \m/

Piotr Czesław Tomczyk/WRsC

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz