środa, 19 kwietnia 2017

Biegiem, szlakiem bunkrów... Pszczyna - Polska pozycja obronna z 1939 roku

Schron 11 - pododcinek Stara Wieś - pozycja zasadnicza (główna) Pszczyna


Biegiem, szlakiem bunkrów - Pozycji Pszczyna z września 1939 roku, marsz... ;) Kolejnym schronem polowym, wchodzącym w skład pododcinka Stara Wieś pozycji głównej Pszczyna, jest schron 11 - położony na wysokości 275 m n.p.m. znajdujący się w Pszczyńskiej dzielnicy - oś. Stara Wieś. Schron, stojący wśród zabudowań, do którego można dotrzeć od ul. Batalionów Chłopskich, vis a vis firmy Zamel, jak również od strony ul. Spacerowej, nie powinno stwarzać problemu. Wprawne oko wypatrzy go nawet od strony ul. Rybnickiej (DW935). Starowiejski urban, z widocznym zachowanym nasypem, znajdujący się przy ulicy Batalionów Chłopskich, jest schronem posiadającym lewą strzelnicę ckm do ognia bocznego jednostronnego. W jednoizbowym obiekcie, zaopatrzonym w przelotnie, jak w większości, zachowała się drewniana ościeżnica oraz widoczna betonowa wylewka podłogi. Okolice schronu, we wrześniu 1939 roku, obsadzała 4. kompania ze składu II batalionu 20 Pułku Piechoty Ziemi Krakowskiej kapitana Wacława Nowackiego.

Prace budowlane przy schronach do wybuchu wojny, we wrześniu 1939 roku, zostały wykonane na różnych etapach. Spośród zaplanowanych 59 żelbetowych schronów polowych i zmniejszeniu ich ilości do 24, na rzecz wzmocnienia obrony Żor i Rybnika, pod Pszczyną w pasie obrony pozycji zasadniczej, głównej, wykonano 14 schronów. Budowę kolejnych dwóch schronów 15 i 16 (płyty fundamentowe nieistniejących schronów - F1 i F2) przerwała wojna, po schronie 17 pozostał tylko wykop, a pozostałych siedem w ogóle nie rozpoczęto. Schrony brały udział walkach, te o wysokich numerach w roku 1939, natomiast schrony o niskich numerach, podczas ofensywy Armii Czerwonej, w roku 1945. Obecny (powojenny) wygląd schronów, ukierunkowany ówczesnymi zimnowojennymi warunkami geopolitycznymi lat pięćdziesiątych (Układ Warszawski), zawdzięczamy saperom z Torunia, którzy je wyremontowali, ukończyli i zabezpieczyli.

Piotr Czesław Tomczyk/WRsC





Bibliografia i źródła...

  • Małecki Marian: Z dziejów wojny obronnej Polski w 1939 r. Bitwa Graniczna pod Pszczyną. Warszawa-Kraków, Ponidzie Press, Ministerstwa Obrony Narodowej, 2003
  • Ryt Janusz: Bitwa pszczyńska 1939. Pszczyna, Wydawnictwo Infopres, 2007
  • Polskie schrony polowe z 1939 roku w pasie obrony Armii Kraków; http://www.armiakrakow.fortyfikacje.pl/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz