poniedziałek, 25 lutego 2019

„Tańcząc z ruskimi...” czyli harmonijne kształtowanie sylwetki z kettlebells

Znane jako kettlebell, czy też rosyjska giria, odważnik kulowy odlewany z żelaza, przypominający swoim wyglądem kulę armatnią z rączką. Używane na zajęciach ze sprawności fizycznej w wojsku do treningów siłowych, a także wytrzymałościowych. Wymyślone przez Rosjan w XVIII wieku, gdzie w sporcie miała swoje początki w latach 70-tych XX wieku. Przyszły ze wschodu, by zatoczyć koło historii i wrócić z zachodu. Przywrócone do łask wraz z rozwojem treningu crossfit. Ćwiczenia z kettlebells umożliwiają harmonijne kształtowanie sylwetki, poprawiają siłę i wytrzymałość, doskonale nadają się również do rehabilitacji.


Trening biegacza nie polega tylko na bezmyślnym klepaniu kilometrów, ale także na solidnym wzmacnianiu mięśni całego ciała. Zwłaszcza jeżeli chodzi o mięśnie brzucha, które dają nam solidną podstawę i stabilizację podczas biegu. Trening z odważnikami kettlebell jest doskonałym treningiem, który angażuje wszystkie mięśnie od stóp po kark, które rzadko wzmacniamy, pracując z ciężarem na siłowni. Podstawowe ćwiczenie z kettlebells, czyli swing, jest bazą do innych ćwiczeń, np. do snatch, czyli podnoszenie obciążnika jedną ręką nad głowę. W obu tych ćwiczeniach siła wychodzi z bioder, jak podczas ćwiczenia martwy ciąg na prostych nogach i jeśli je prawidłowo wykonamy, pobudzimy nogi, głównie tylną część ud, pośladki, ale także mięśnie czworogłowe, znajdujące się z przodu uda, mięśnie między łopatkami oraz bardzo silnie brzuch. Inne ćwiczenia z kettlebells, oczywiście, nieźle ćwiczą mięśnie naramienne, jak np. wyciskanie kettla nad głowę, inne z kolei mocno pobudzają uda - goblin squat, czy pracują nad całym ciałem i koordynacją ruchową, jak podczas turkish get up. Odważniki dają niepowtarzalny trening siłowo-wytrzymałościowy. Ćwiczenia z nimi to jednak trening ogólnorozwojowy, funkcjonalny oraz poprawiający wytrzymałość, siłę, gibkość, propriocepcję, czyli zmysł orientacji ułożenia części własnego ciała. Nie są to ćwiczenia typowo kulturystyczne, gdzie pracujemy nad konkretnym mięśniem. Są to ćwiczenia, gdzie trenujemy ruch i poprawiamy swoją wydolność sercowo-naczyniową. stayRUN \m/


Grafika: anatomia i kolejność angażowanych partii mięśni pracujących podczas wymachów z kettlem tzw. swing (Muscle Anatomy Kettlebell Swing).

Piotr Czesław Tomczyk/WRsC [archiwum blog 14.03.2014 r.]

1 komentarz: