czwartek, 24 października 2019

Otyłość czy „tylko” nadwaga?

Brak aktywności fizycznej i zła dieta to główne przyczyny nadwagi i otyłości, choroby cywilizacyjnej, która dotyka coraz więcej osób, także najmłodszych. 24 października obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Otyłością. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała otyłość za najgroźniejszą chorobę przewlekłą, która zaraz po paleniu papierosów jest najczęstsza przyczyna występowania poważnych problemów zdrowotnych. Nieleczona prowadzi do rozwoju chorób układu krążenia, cukrzycy typu 2, zespołu metabolicznego, zaburzeń hormonalnych, zwiększa również ryzyko zachorowań na niektóre nowotwory.

Jak skutecznie osiągnąć właściwą masę ciała? Zadbać o zdrowie, lepszą kondycję fizyczną i wyższą samoocenę oraz przede wszystkim zmniejszyć ryzyko przedwczesnej śmierci?

Najprostszym sposobem, by sprawdzić i odpowiedzieć sobie na pytanie: otyłość czy „tylko” nadwaga? Jest obliczenie wskaźnika masy ciała (ang. Body Mass Index, BMI), który pozwala szybko wskazać nieprawidłowości i określić prawidłową wagę dla Twojego wieku, płci i budowy ciała. Klasyfikacja BMI opracowana została wyłącznie dla osób dorosłych i nie może być stosowania u dzieci poniżej 14 roku życia. Dla oceny prawidłowego rozwoju dziecka wykorzystuje się siatki centylowe. Współczynnik powstały przez podzielenie masy ciała podanej w kilogramach przez kwadrat wysokości podanej w metrach. Gdy wynik przekracza 25, mówimy wówczas o nadwadze... ale gdy wartość jest równa i wyższa od 30 wtedy mamy już do czynienia z otyłością! Kolejnym sposobem jest pomiar obwodu talii, który jest pośrednim wskaźnikiem ilości tkanki tłuszczowej nagromadzonej w jamie brzusznej pozwalający określić rodzaj otyłości i związane z nim ryzyko powikłań. U kobiet ryzyko takie występuje, gdy obwód talii przekracza 80 cm, natomiast w przypadku mężczyzn obwód przekraczający 88 cm może budzić niepokój.

Z niewielką nadwagą w dolnej granicy pierwszego stopnia otyłości można poradzi sobie samemu, stosując odpowiedni plan żywieniowy, eliminując słodycze, białe pieczywo i gazowane kolorowe napoje... przede wszystkim zdrowo i z umiarem, mniej, ale za to częstsze i urozmaicone posiłki. Do osiągnięcia zamierzonego efektu niezbędny jest ruch... aktywność fizyczna w szerokim tego słowa znaczeniu! Ten element jest niezbędny. Skoro jesteś już zmotywowany, potrzebujesz jeszcze chęci... dyscypliny i silnej woli! W każdym innym przypadku warto zasięgnąć rady lekarza dietetyka. Kalkulator BMI i tabele z zakresami wartości wskaźnika znajdziecie w internecie.

Pamiętając o tym... że podczas odchudzania, zrzucania wagi, podstawą jest ujemny bilans kaloryczny. Doskonałym sposobem określenia naszego dziennego zapotrzebowania kalorycznego jest wskaźnik podstawowej przemiany materii BMR. Współczynnik ten określa minimalną ilość kalorii niezbędnych do zachowania podstawowych funkcji organizmu, określa niezbędną ilość kalorii, składników pożywienia... biorąc pod uwagę poziom naszej aktywności fizycznej, do utrzymania stabilnej wagi.

Wiadomo, o co biega!


Zdrowe żywienie... to taki trening silnej woli, może stać się nawykiem. Wszystko jest kwestią czasu i dobrego planu, którego trzeba się trzymać. 

Z biegowym... stayRUN \m/

Piotr Czesław Tomczyk/WRsC

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz