czwartek, 21 listopada 2019

Dobry początek... przyszłego lepszego życia

Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu - czwartek 21 listopada 2019 r.

Dziś dzień światowego rzucania palenia tytoniu... który, co roku, już od ponad 30 lat, przypada w każdy trzeci czwartek listopada. Idea zrodziła się w 1974 roku w Stanach Zjednoczonych w Kalifornii zainicjowana przez dziennikarza Lynna Smitha, gdzie do odstawienia papierosów na jeden dzień zachęcono ponad sto pięćdziesiąt tysięcy palaczy. Pomysł z biegiem lat został podchwycony i ogarnął niemalże cały świat, gdzie zaczęły pojawiać się podobne inicjatywy, jak np. „Dzień bez Papierosa” zainicjowany w 1987 roku przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) obchodzony 31 maja. Od 1991 roku akcja rzucania palenia na jeden dzień przyjęła się w wielu krajach na świecie, w tym również w Polsce.

O niekorzystnych stronach palenia tytoniu oraz narażenie na dym tytoniowy osób biernych, przebywających w towarzystwie palących, nie trzeba „chyba” zbyt wiele mówić? Zapewne wszystkim... przynajmniej tej świadomej części populacji są one znane, a palacze dobrze zdają sobie z tego sprawę, jak szkodzą sobie i innym... często nawet w nieodwracalnych dla zdrowia i własnego życia skutkach. Papieros to powolny zabójca... śmiertelne skutki palenia tytoniu są powszechnie znane, a głównym problemem z rzucaniem nałogu jest fakt, że palacz przez wiele lat może nie odczuwać negatywnych skutków ich palenia, kiedy już się pojawią, często bywa za późno.

Pomimo wszelkich akcji informacyjnych, których nie sposób nie dostrzec na każdej paczce papierosów... mówiących o szkodliwości palenia tytoniu oraz wprowadzeniu zakazu palenia w miejscach publicznych i wszelkich odgórnych zakazów w większym stopniu nie wpływa na zmniejszenie liczby palaczy. Wiec co przemawia za rzuceniem palenia tytoniu? Korzyści... palenie oddziałuje negatywnie prawie na cały nasz organizm, tych do osiągnięcia w krótkim, jak i po dłuższym okresie... od roku do piętnastu lat, jest znacznie więcej niż chwila przyjemności spędzona z papierosem w ustach, która z biegiem lat przeradza się w nałóg bardzo trudny do zwalczenia. Nie sposób tutaj wspomnieć o finansowych zaletach zerwanie z nałogiem tytoniowym, który pozwala zaoszczędzić znaczne sumy pieniędzy.

Bycie niepalącym to duża zaleta, a jeszcze większą zaleta jest rzucenie palenia po dziesięciu latach nałogu i wytrwanie kolejnych dziesięciu lat w postanowieniu. Swojego pierwszego papierosa zapaliłem... zresztą jak większość rówieśników zapewne, w okresie poprzedzającym rozpoczęcie nauki w nowej szkole po ukończeniu podstawki... Pierwszy kontakt z papierosem nie należał do przyjemnych, co poskutkowało ogólnym obrzydzeniem, które przybrało nieco innych nieoczekiwanych rozmiarów w kolejnych latach pobierania nauk w technikum, jak i przez ostatnie sześć lat po maturze. W wieku 27 lat postanowiłem diametralnie zmienić coś w swoim życiu, a rzucenie palenia było jednym z bardzo istotnych elementów „nowego ja” - niezbędnego do osiągnięcia zamierzonego celu.

Motywacja w takich sytuacjach odgrywa bardzo istotny element, która w każdym procesie mającym na celu wprowadzenia jakichkolwiek zmian będzie rzutować na nasze przyszłe życie. Rzucenie palenia... i długofalowe wytrwanie w tym postanowieniu pozwala naszemu organizmowi na regenerację. To też szansa na przeżycie kolejnych lat w lepszym zdrowiu i ogólnej dobrej kondycji fizycznej naszego organizmu. Droga nie jest prosta... ale gdy się jest dobrze zmotywowanym i silnie zdeterminowanym na osiągniecie zamierzonego celu, małymi krokami, które w przyszłości mogą okazać się milowymi, osiągniemy sukces.

Wiadomo, o co biega!

fot. Ela Uszczyk

Dzisiejszy dzień może być dobrym początkiem Twojego przyszłego lepszego życia.

Z biegowym... stayRUN \m/

Piotr Czesław Tomczyk/WRsC

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz