piątek, 13 listopada 2015

#05 Treningowe... kuchenne "rewolucje" Wild Kitchen "...zdrowo, smacznie i prosto"

Jak się nie ma, ;) co się lubi, to się lubi, co się ma... ;) Potreningowa "duża" ;) czysta micha. :) Wątróbka drobiowa duszona bez tłuszczu z ryżem (brązowy 3/4, biały 1/4) i kapustą kiszona.

Przygotowanie: wątróbkę dokładnie płuczemy i wycinamy wszystkie błony. Zwracamy szczególną uwagę na miejsca, w których mogłyby się znajdować resztki żółci.  Trzeba je wyciąć z zapasem, żeby potrawa o nie była gorzka. Jeśli widzimy, że wątróbka jest cała pokryta żółto-zielonymi plamami, to lepiej ją po prostu wyrzucić. Po oczyszczeniu wrzucamy wątróbkę do gorącej wody i czekamy aż się zagotuje. Cedzimy..., przelewamy wodą i wrzucamy do wcześniej przygotowanego wywaru z kostki rosołowej, ziela angielskiego, liści laurowych i pieprzu... (kostka drobiowa, pieprz czarny ziarnisty) Gotujemy, dusimy na średnim/małym ogniu ok. 15min, tyle w temacie. ;)

Wątróbka drobiowa duszona bez tłuszczu - 275g, ryż brązowy "po ugotowaniu" - 263g, ryż biały "po ugotowaniu" - 115g, kapusta kiszona - 138g, przyprawy... według uznania.

Porcja liczona na chłopa 70kg czystej wagi, kaloryczność i makroskładniki... ok. 870kcal, B [g] - 64, W [g] - 113, T [g] - 20.

Piotr Czesław/Wild Runner's Team

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz